на сайті  
   
 
Неділя, 12 липня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...


Архів газети "Галицьке слово"

2020 рік


2019 рік


2018 рік


2017 рік


2016 рік


2015 рік


2014 рік


2013 рік


2012 рік


2011 рік


2010 рікОдин із найсвідоміших священиків
22.02.2013 | 10:00 | Переглядів: 1317
Рейтинг

     На початку лютого  минуло 160 років від дня народження о. Володимира Озаркевича. Постать цього духовного пастиря є загалом відомою у краєзнавчих і наукових колах, оскільки його яскраве життя і переконлива патріотична позиція завжди привертали увагу дослідників. Хоча мусимо зауважити, що окремої  ґрунтовної праці про його життя і діяльність  нема й досі. Через епізодичні згадки про нього у різних книгах та статтях спонукали до збору та узагальнення  ширшої біографії. Насамперед мусимо відзначити, що найбільше  відомостей про Володимира Озаркевича зібрав  історик Петро Арсенич, який у 1998 році у видавництві «Вік» (м. Коломия) видав книгу «Родина Озаркевичів». Але і  в тій книзі діяльність священика В. Озаркевича висвітлена не повністю.
     Народився Володимир  Озаркевич   3 лютого 1853 року у селі Белелуя Снятинського району в сім’ї священика Івана  Озаркевича, депутата галицького сейму і австрійського парламенту та Теофілії Окуневської, дочки пароха Белелуї.  У подружжя  народилося  одинадцятеро дітей, однак до зрілого віку дожило тільки п’ятеро:  Володимир, Наталія (по чоловікові Кобринська), Лонгин, Євген та  Єронима (по чоловікові Величко).  Згодом  усі вони стали відомими громадськими, культурним  та політичними діячами.
     З  дітей о. Івана Озаркевича, теж, до речі, сина священика, батьковим шляхом пішов  тільки Володимир. Він 1879 року закінчив духовну семінарію і отримав парафію у рідному селі. Якщо точніше сказати, то Володимир став сотрудником при своєму батькові, який на той час був послом до Відня. Два роки до цього, коли Володимиру перед закінченням семінарії потрібно було думати про одруження, він звернуся із пропозицією до Ольги Рошкевич. Вона, як відомо, була нареченою Івана Франка, але після його арешту у 1877 році їхні життєві дороги розійшлися. По кількох наполегливих поїздках В. Озаркевича до Лолина, а також під тиском рідних Ольга погоджується вийти заміж.
      Шлюб Ольги Рошкевич та Володимира Озаркевича відбувся в Лолині 14 вересня 1879 року. Львівський дослідник Михайло Возняк писав: «...ніхто не знав, чому він, син посла, громадського діяча, згодився одружитися на «підупалій в громадській опінії» бідній дочці провінційного священика. Тільки потім все стало ясно. Володимир свідомо, нехтуючи своєю кар’єрою, переносячи глузування рідних, свідомо протягнув руку колишній Франковій нареченій. Протягнув із пошани і поваги до Франка. Він дав можливість Ользі працювати, займатись корисною роботою, перекладати, писати».  З  часом  Ольга оцінила таку самопожертву чоловіка, хоча щасливою у тому шлюбі так і не була.
     Такого кроку  самопожертви не могла пробачити  молодому священику тодішня влада. Із насидженого місця його переводять до малих «неприбуткових»  сіл. З 1885 року
     о. В. Озаркевич  був парохом у Новоселиці Долинського, а згодом Скопівці Коломийського району.  У 1887 році він отримує парафію у селі Сілець, недалеко Галича (тепер Тисменицького району), де затримується цілих двадцять років.
     Для поселення, яке, як писала Ольга, було «звичайним низинним селом»,  поява О. Володимира Озаркевича була знаковою подією. Саме в цей час тут закінчувалось будівництво нової церкви, яка була посвячена  на Різдво 1889 року.   Розмальовувати сільську церкву було запрошено відомого художника Юліана Панькевича, який до цього проживав у Єзуполі, а пізніше на деякий час оселився у Сільці.  Отець В. Озаркевич приїхав на нову парафію з дружиною у 1888 році і замешкав у дерев’яному  будинку парохіальної резиденції, що був збудований  ще у 1855 році.  Влітку 1897 року цю стару резиденцію розібрали і почали будувати нову. Отець Володимир з дружиною на деякий час змушені були «перебратися на комірне», тобто винаймати кімнату у когось із селян.
     Після смерті батька Ольга забирає до Сільця матір. Про це згадує у своїх спогадах сестра Ольги  Михайлина: «Скоро в тім часі помер мій батько. Коли ми випровадились із Лолина, мама виїхала на мешкання до Сільця, коло Станиславова, де шваґер вже був парохом». Подружжя Озаркевичів мало двох дітей, які народилися у Сільці: сина Івана (1888 р.н, помер у дворічному віці) та дочку Олену (1890 р.н). Пізніше вона стала дружиною священика Йосипа Іванця.
     У Сільці о.Володимир розгорнув активну громадську роботу, підготував грунт для заснування товариства «Просвіта». За відомостями Петра Арсенича, «місцевий парох сам вголос прочитав всі томи «Історії Хмельницького», автором яких був Микола Костомаров. Отець В. Озаркевич всіляко захищав інтереси своїх парафіян, мріяв про створення  опозиційного до влади селянського  товариства у Станіславському повіті. Сам він був членом правління Підгірської спілки у Станиславові, цікавився історією та археологією, підтримував дружні стосунки із парохом села Залуква Левом Лаврецьким – першовідкривачем зруйнованих   храмів давнього Галича.   
     Ольга теж окунулася у громадське життя, брала активну участь у Товаристві руських женщин у Станиславові, дописує до  часописів, виступає перед жінками міста й округи з різними рефератами, домагається відкриття  в місті жіночої гімназії. Ольга і надалі продовжує підтримувати дружні стосунки із Іваном Франком, листується із ним.  Франко їй відписує, хоча й зрідка, а чоловік, як згадувала Михайлина, «...доручає сестрі листи не нарушені».
     Загалом з роками в обох членів подружжя Озаркевичів  виробилось розуміння сприйняття подібної ситуації. У 1898 році, коли відзначалось 25-річчя наукової та літературної діяльності І. Франка, на його ім’я надійшли гроші від Ольги Озаркевич, а також і від селян Сільця, які, очевидно, були зібрані в церкві отцем Володимиром.  Дотепер зберігся у цьому селі переказ про те, що Франко  теж відвідував Озаркевичів у Сільці. У 2006 році, з нагоди 150-річчя від дня народження Великого Каменяра, на фасаді місцевого Будинку культури відкрито меморіальну дошку Іванові Франкові. Тепер місцевим активістам варто подумати про вшанування особистості о. Володимира  Озаркевича. Хоча, заради справедливості, мусимо відзначити, що у Сільці є вулиця, яка носить ім’я цього священика.
     Те, що В. Озаркевич був чоловіком з характером, свідчить не тільки його поступок із одруженням з Ольгою Рошкевич. Під час  виборів до  крайового сейму кандидатом від селян був Йосиф Гурик з Угринова. Йому на противагу влада висунула одного судового радника, на сторону якого стала консисторія та тодішній станиславівський єпископ
     Ю. Пелеш. На виборах і справді усі священики віддали голоси, як тепер кажуть, за провладного кандидата і тільки о. В. Озаркевич голосував за Й. Гурика. Зразу після виборів закликав
     о. Озаркевича єпископ, і той надіявся, що Пелеш буде йому докоряти. Однак владика, на диво, тільки поцілував його в голову і сказав: «Ти один, сину, маєш характер». Отець Озаркевич відзначався надзвичайною тактовністю, лагідністю, був добрим порадником для людей.
     У1908 році о. В. Озаркевича перевели до Верхнього Березова, де він працював до кінця свого життя, одночасно обслуговуючи і  село Нижній Березів. Тут він так само доклав багато праці, щоб активізувати культурно-освітнє життя. В Нижньому Березові у 1910 році було побудовано гарний Народний дім, у якому розмістилась «Просвіта», а також  закладена каса Райфайзена. Були у отця й інші плани на ниві духовного розвою, але несподівана смерть не дала змогу здійснити задумане.  Отець В. Озаркевич помер 11 березня 1912 року, похоронений біля церкви Св. Миколая у Нижньому Березові.
     У некролозі, вміщеному у львівській газеті «Діло», було написано, що о. Володимир Озаркевич належав до найсвідоміших і найщиріших священиків. Направду, його ім’я вартує того, щоб його пам’ятали, бо як написано в епітафії на його могилі: «Діла його ідуть слідом за ним». Своїм непростим життя, жертвою заради ідеї, постійними переслідуваннями з боку владних органів він завжди залишався Людиною з великої літери і ніс до народу правдиве Боже і патріотичне слово.
     
     
     

Іван ДРАБЧУК, історик-краєзнавець, член НСКУ


Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 8 + 7 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net