на сайті  
   
 
Субота, 4 квітня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...ГОРДІСТЬ МАЛЕНЬКОГО ВІКТОРОВА І УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
03.02.2012 | Переглядів: 1521
Рейтинг

     ТАРАСУ САЛИЗІ - 70 РОКІВ
     Нещодавно мене запитали з підтекстом: “Чому я так часто пишу статті для районної газети?” Адже мені могло би вистачити і надрукованих книг, наукових та науково-популярних статей у маститих виданнях. Пишу, бо ПРОСТІ люди в гали¬цьких селах чекають живого слова. Пишу,  бо ХОЧУ донести до кожного серця, якими великими і славними талантами багата наша, Галицька земля. Пишу,  бо сьогодні, коли людство живе у проголодь без добра, а все ситішими на Україні стають безнадія,  зневіра та розчарування, то, може, життєписи наших побратимів стануть для когось уроком, як одержимі люди за найгірших обставин піднімаються до ВЕРШИН царства ДУХУ. Наш земляк, виходець із села Вікторів Тарас Юрійович Салига за сімдесят років подвижницького життя довів Ольжичеве кредо, що в людині лежить невідгадана сила.

     «Тарас Салига прийшов на світ на самісіньке Різдво, 7 січня 1942 року,  в селі Вікторові на благословенній,  але тяжко скривдженій історією княжій землі давнього Галича. Згодом, дедалі глибше пізнаючи цей світ і себе в ньому, мав повне право трактувати день, епоху й місце свого народження символічно чи навіть містично - як призначення несхитно стояти в лавах новонародженої Віри-Надії-Любові, яка в цьому багатостраждальному краю зіткнулася у непримиренному зударі з ненависним злом”, - пише в нарисі літературознавець Василь Будний.
     Тарас був сьомою дитиною в сім’ї Орини з роду Медведів і Юрка Салиги серед ВОСЬМИ братів і сестер. Його брат Ярослав, воїн УПА, поліг за волю України в дев’ятнадцятирічному віці, сестру Віру дотермінували в чорну МОГИЛУ КОЛГОСПНІ стерні, коли їй було тільки 30 років. «Мама хоч і була вольовою людиною та веселою за вдачею, – від сорок восьмого року і до кінця днів своїх, проплакала за Славком – своїм сином і моїм братом, – пише у своїй автобіографії Т. Салига. – Весь тягар нашого родинного побуту падав на її плечі. Тато шанував мамині поради. Його в селі мали за людину вчену. За щасливіших умов тато міг би стати суддею чи адвокатом, над усе любив правду і був прекрасним промовцем”.
     З глибокою повагою вчений згадує своїх учителів і навчання,  спочатку у Вікторівській  восьмирічній (горішній), а згодом у Комарівській середній школі.
     Очевидно, що від тих перших шкільних уроків з рідної словесності та ще, народного мелосу, що вечорами лився разом з Луквицею вікторівськими полями та левадами, започаткувалася його стежина до великої літератури. Через десятиліття шанований вчений скаже про професорів Львівського університету, маючи на увазі й своїх сільських сіячів вічного: «З-під руки» таких вчителів важко не вийти “в люди”.
     Тарас Салига відкрив двері до Львівського університету в 1964 р., тоді, коли вони навіки закрилися за його ректором, вченим-енциклопедистом Євгеном Лазаренком. Це про нього поет Дмитро Павлинко сказав:
     “Прийшов таки за триста літ
     Великий ректор у мою святиню,
     І тим, що йшли наосліпки попідтинню,
     Він більма позривав, тьмянкі, мов лід...”
     А лід справді замерзав на шибках вікон Франкового університету напередодні страшної розправи над шестидесятниками. Зайшовши в монументальне приміщення, що назавжди стало для нього храмом-святилищем, Тарас Салига з відкритою душею пішов дорогою життя, щоби потім ніколи не ховати очей від людей. Жив так, як жили його ровесники, його покоління. Учителював, працював в редакції обласної газети “Прикарпатська правда”, науковим співробітником інституту суспільних наук, здійснював викладання української літератури в “Львівській Політехніці”. “Довгі роки цього “лева” – уже відомого критика, літературознавця, кандидата філологічних наук, тримали у клітці, якою було підготовче відділення Політехнічного інституту, – оцінює цей період професор Іван Денисюк, – інший би занидів тут і помер творчо. Та в характері Тараса Юрійовича закладений генотип життєпружності, вітальності, енергія підсніжника, який пробиває кригу”.
     На цій дистанції життєвого і творчого шляху призбиралася ціла бібліотечка власних книжок – “Право на себе” (1983), „У глибинах гармонії” (1986), «У спектрі поетичних жанрів» (1988), “Микола Вінграновський” (1989), “Продовження” (1991), “Високе світло” (1994).
     – У роки “застою” і “перебудови” Тарас Салига говорив правду про Василя Симоненка, Миколу Вінграновського, Ліну Костенко, Петра Скунця, Леоніда Талалая Ганну Світличну, Людмилу Скирду, Марію Влад, Оксану Сенатович, Дмитра Павличка, Романа Кудлика, Богдана Стельмаха, Миколу Петренка, Володимира Лучука, – розповідає про свого товариша професор Михайло Присяжний. - Він спішив відсівати дорідне зерно української поезії від полови. 1992 року з’являються відразу дві книжки, які упорядкував і прокоментував літературознавець (“Поезії” Євгена Маланюка і антологія “Стрілецька Голгофа”). Через рік з’являється ще одна дуже дочасна книга із благословення Тараса Салиги “Поезії” Богдана Кравціва, яку він упорядкував та написав передмову «З євшаном крізь долю». Як підсумок багаторічних дослідів і спостережень Тарас Салига 1997 року пропонує читачеві ще одну свою книгу літературознавчих студій та науково-публіцистичних нотаток під назвою “Імператив”. На зламі двох тисячоліть Тарас Салига порадує ще однією помітною працею – антологією української релігійної поезії “Слово благовісту”, яку сміливо можна покласти поряд з “Біблією” і “Кобзарем”.
     У своїй «Автобіографії» науковець пише: «Правда, я не створив чогось, що мене вигідно з-поміж ровесників і мого покоління вирізняло”. Але чому в радянські часи він був таким небезпечним для правлячої, комуністичної верхівки? Літературознавець Михайло Слабошпицький розповів нещодавно українським читачам, як особливо люто Т.Салигу ненавидів редактор газети «Літературна Україна”, що «не мав жоднісінького уявлення ні про українську, ні про якусь іншу літературу». Він називав вченого зі Львова “невиправним націоналістом”, а якби «міг, то зжив би його зі світу».
     Із спогадів професора Львівського університету Богдани Криси довідуємося, що Т. Салига готувався до торжества українського часу відтоді, відколи ще на початку 70-х років почав відкривати у спецфондах твори Євгена Маланюка, Богдана Кравціва, Романа Купчинського та багатьох інших. Хоча як співробітник інституту суспільних наук АН УРСР він мав протилежні наукові завдання, та вчений шукав істини в мороці забуття, а потім ревно оберігав свою велику таємницю, відчував себе людиною, що натрапила на неоціненний, невідомий для інших скарб.
     Декілька обставин спричинили всеосяжне розкриття дослідницького таланту Салиги-вченого саме в той доленосний момент, коли Україна навіки з плечей скидала кайдани. Тоді у Львові, в академічній і університетській бібліотеках зривалися з гратів тисячопудові замки до спецфондів, де відкривався широкий світ уярмленої літератури. Тараса Салигу разом з багатьма іншими вченими запросили у 1990 році на наукові студії до Вільного Українського Університету у Мюнхені, де він виявляв для себе скарбницю “незвіданого багатства – ніколи не читаних поетичних збірок, літературної періодики, критичних й політичних праць. А головне – зустрічає людей, імена яких оповиті легендами” (М. Присяжний).
     З «Автобіографії» Т. Салиги: «Із 1990 р. працюю у Львівському національному університеті імені Івана Франка на філологічному факультеті. Доля мені судила завідувати кафедрою української літератури імені академіка Михайла Возняка. З 1995 року очолюю філологічний факультет. У 1993 р. в Українському Вільному Університеті (Мюнхен) захистив докторську працю “Стильова диференціація в західноукраїнському та українському еміграційному поетичному вивченні міжвоєнного періоду (1914-1941 рр.)”. Через три роки (1996 р.) здійснив перезахист цієї праці на звання доктора філологічних наук на спеціалізованій раді Львівського університету. 2002 року Указом Президента від 21 січня мені присвоєно почесне звання “Заслужений діяч науки і техніки України”. Чотири роки перед тим, тобто 1998 р., я став дійсним членом Наукового товариства Імені Шевченка” .
     Надзвичайні управлінські та організаторські здібності декана гідно оцінив його вчитель, професор Іван Денисюк: «У стилі керівництва факультетом Тараса Салиги є щось від просвіченого монарха, який постійно дбає про розширення території своєї імперії та про духовне поглиблення її. До «завоювань» декана належить організація на факультеті нових кафедр, спеціалізацій, спеціальностей. Кафедри орієнталістики, бібліотекознавства, театрознавства, теорії літератури, режисури, інститут літературознавчих студій, значне поповнення кадрами інституту франкознавства, створення фольклористичної та лексикографічної лабораторій – то все результати плідної співпраці деканату з ректоратом та особистих заслуг їх керманичів - професора Тараса Салиги і професора Івана Вакарчука”.
     На сьогоднішній день загальний доробок літературного критика складає близько 400 книжок, статей, рецензій. Головна наукова заслуга Т. Салиги полягає в тому, що він повернув українській літературі та українознавству десятки, а можливо, й сотні незаслужено забутих імен, які були завіяні в безвість вітрами двох світових війн, затерті на скрижалях історії в часи польської, більшовицької та німецької окупації розсіялись розірваними намистинками по чужих весях і континентах. Їх, навмисно призабутих і зовсім невідомих, поетів Стрілецької епопеї і Української Повстанської Армії, Тарас Салига заново вніс до безсмертного українського письменства, воскресив творчість жерців «розстріляної Музи”, показав місце кожного з них у вітчизняному і світовому літературному процесі. І тим всім зробив українську літературу ще багатшою і величнішою.
     «Хочеться підкреслити домінанту, яка пронизує всі його праці, особливо останніх десятиліть, - вважає професор, редактор журналу «Дзвін” Микола Ільницький, - ідея християнської духовності, яка служить чи не основним критерієм у шкалі цінностей критика. При чому - християнської духовності, поєднаної з національною ідеєю, національним духом мистецтва. Самохарактеристика автора визначає й домінанту його стилю, в якому аналітичне начало поєднано з публіцистичним, що особливо виявляється в його виступах, присвячених творчості класиків української літератури (Тараса Шевченка, Івана Франка, Василя Стефаника)».
     Виступаючи в 1994 р. в Львівському оперному театрі на урочистих зборах української інтелігенції, присвячених 180-річчю від дня народження Тараса Шевченка, професор Т. Салига сказав: “І знову маємо Різдво - Різдво українського Пророка, який дав своєму народові Святе Письмо”. Але серце вченого обпікає нестерпний біль, адже національне свято відбувається при переживанні «ганьби рабської сучасності, сорому національної деградації, національної зради, втрати людської гідності”. То, може, тому й Бог посилає нашому народові таких людей, яким є Тарас Салига, щоби ми нарешті мали своє національне Різдво, коли ангели й люди колядують, дзвенить зима морозом, дзвенить небо зорями, а земля – піснями” (І. Денисюк).
     А всі ті, хто знають, цінують і люблять львівського Характерника на початку року “знову мали різдво” – його славний 70-річний ювілей. Як гарно про нього написав поет Віктор Романюк:
     У Львові нині славне торжество,
     Хоч сніг довкіл, скувала ріки крига
     Зими цієї, саме на Різдво,
     Святкує ювілей Тарас Салига.
     Він – молодий, як наш різдвяний спів,
     То й не пасує ще йому гирлига.
     Сюди, у наш предвічний, княжий Львів,
     Дух Галича приніс Тарас Салига.
     
     

Ігор Коваль, доцент кафедри релігієзнавства і теології Прикарпатського національного університету імені В. Стефани


 Опубліковано в номері №05 (1692) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 9 + 3 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


..

 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net