на сайті  
   
 
Неділя, 29 березня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Щоб не прийшов «маленький феодал», приймайте Статути територіальних громад
15.05.2015 | Переглядів: 924
Рейтинг

     Партія «ВОЛЯ» - чи не єдина на Прикарпатті серед інших сил, яка виявила політичну позицію щодо проведення реформи децентралізації: реформу проводити потрібно, але є суттєві ризики. Від того, чи встигнуть люди зорієнтуватися у ризиках і самоорганізуватись для їх усунення, залежить те, чи завтра наші села і містечка будуть жити заможно, матимуть шанс на розвиток, стануть реальними господарями своєї землі та ресурсів, а Україна процвітатиме. Про суть децентралізації, можливі ризики і те, як їх уникнути після об’єднання територіальних громад, розповіла член Ради партії «ВОЛЯ» Ольга Галабала.
     - Так у чому ж суть децентралізації?
     - Нам необхідно реформувати існуючу систему: коли громади віддають 80% коштів «вверх», а в них залишаються копійки.Ми під час Революції гідності вимагали віддати владу на місця, позбутися вертикально -адміністративного підходу, де все вирішує чиновник у Києві. Уряд фактично проґавив рік часу, тому що концепція децентралізації була прийнята 1 квітня 2014 року. Роз’яснювальна робота серед населення мала б розпочатись одразу. Децентралізацію вводять у швидкому темпі, бо вимогою МВФ є проведення реформи до місцевих виборів, які відбудуться у жовтні 2015 року.
     - Розкажіть про переваги, які отримають громади після децентралізації.
     - Найперше – реальне самоврядування. Ліквідують райдержадміністрації та облдержадмністрації, замість них на рівні області та району буде державний урядник. Громади на місцях обиратимуть ради, які матимуть виконавчий комітет, і вирішуватимуть всі питання місцевого значення. Це проблеми пасажирських перевезень, шкіл, садочків, будинків культур тощо. Зараз місцеве самоврядування, особливо в селах, цього не вирішує.Друге – наближення базових послуг до людей: адміністративних (міграційна служба, реєстрація бізнесу, прав на майно і землю), соціальних (поліклініка, пенсійний фонд, відділ субсидій, центр соціального захисту), територіальна доступність до пожежної частини, до представника правоохоронних органів. Чи бачили ви міліціонера у селах? - Я ні. А він буде!Третє  – фінансовий ресурс, який отримає така об’єднана громада. Знаємо, що всі податки забирали у центр, а громадам залишали мізер. В об’єднаній громаді пропорція буде іншою – 65% громаді, 35% - у центр. Крім того, громада отримає можливість брати міжнародну допомогу, заключати договори напряму з європейськими банками. Наприклад, Польща на розвиток і становлення громад отримала близько 40 млрд доларів допомоги.
     - Ви багато говорите про ризики від реформи децентралізації, можете назвати їх? 
     - Перший ризик - держава не виконає своїх обіцянок та зобов’язань. Новим центрам об’єдна¬них громад держава зако¬нодавчо закріпила виділен¬ня коштів на будівництво інфраструктури, обіцяє не скорочувати витрати на утримання шкіл та лікарень і амбулаторій, проте є ризик, що держава може порушити такі законодав¬чо закріплені гарантії. Другий - для управління новими об’єднаними громада¬ми з такою кількістю влади і фінансів, яку вони отри¬мають, буде бракувати фахових муніципальних управлінців. Виконавчий комітет ради об’єднаної громади може складатися з 10¬-50 осіб. Матиме свій відділ освіти, економіки, ЖКХ, охорони здоров’я та інші. Всі напрямки діяль¬ності потребують квалі¬фікованих кадрів. Можливостей для розвитку громад буде багато, але чи зможе вона ними скориста¬тися. Все залежатиме від тих, хто нею управлятиме. Третій і головний ризик - зем¬лями, майном, при¬родними ресурсами сіл, се¬лищ та міст, які увійшли до об’єднаної громади, будуть розпоряджатися без враху¬вання думки громади. Якщо вчасно громади себе не захистять, то можуть отримати такого собі «маленького феодала», який буде знімати вершки з ресурсів громади і казати, хто і що має робити, а самі села стануть для нього «дійною коровою». Натомість старо¬ста села не матиме ніяких ре-альних можливостей захис¬тити інтереси громади, впли¬нути на її бюджет. А самі мешканці, окрім як ви¬борів раз на кілька років, не матимуть впливу на владу об’єднаної громади і будуть позбавлені можливості приймати рішення щодо свого села, селища чи міста. Партія «ВОЛЯ» розробляє типові Статути територіальних громад та проводить роз’яснення щодо їх ухвалення громадам ще до об’єднання. Саме Статут територіальної громади може захистити громади. 
     - Чому важливо об’єднаним територіальним громадам укласти Статути?
     - У березні 2014 року я брала участь в ініціативі «Реанімаційного пакету реформ», була одним з координаторів реформи децентралізації до тих пір, поки Кабмін не прийняв концепцію, викинувши з неї Статути територіальних громад. До прикладу, статут громади Швейцарії - це мала конституція, за якою живе кілька сіл. Статут допоможе громадам уникнути багатьох ризиків. Він дозволяє вам сказати, що у селі розпорядження землею (наприклад, від 2 га)  відбувається тільки за погодженням старости або за рішенням референдуму громади. У Швейцарії навіть витрати Ради більше, як 20 тисяч франків, приймають на референдумі. Питання, чи має прийти до нас інвестор, чи має  бути у селі екологічно-небезпечне виробництво? Все це прописують у Статуті. Цей документ захистить інтереси громади, унеможливить розкрадання майна, земель, лісу, корисних копалин. 
     - А як бути із землями, які зараз є в Держкомземі?
     - Цікаве питання. Землі поза межами населених пунктів, які є в Держкомземі, громадам ніхто не має політичної волі передати. Партія «ВОЛЯ» веде за це боротьбу останні півроку, ми зареєстрували відповідний законопроект. Але виникла юридична колізія – межі об’єднаної громади проходять по межах усіх населених пунктів, які її створили. Земля всередині вже не буде поза межами, а стане власністю громади. На мою думку, це – позитив, що внутрішні землі належатимуть громадам, у держави немає жодного аргументу «проти».
     - Реформа проводиться поспіхом, на якому етапі вона в нашій області?
     - До 1 червня Івано-Франківщина мала б отримати Перспективний план об’єднання громад, який визначить, які громади можуть створити територіальне об’єднання та центри потенційних громад. План розробляє робоча група Облдержадміністрації, ухвалює Обласна рада, а потім затверджує Кабінет Міністрів України.Згодом, коли громади матимуть бажання добровільно об’єднатися, то зможуть зробити це так, як передбачено в Перспективному плані. Це дуже поспішний процес. Але в нас немає інакшого виходу, ніж донести до людей всю інформацію та не допустити того, щоб план об’єднання був зроблений без участі громад.Бо в частині районів області ми бачимо випадки відвертого дезінформування сільських голів та громад для того, щоб затвердити Перспективний план кулуарно, об’єднавши громади під свою політичну чи іншу вигоду, без відома самих людей та громад. В інших районах процес, навпаки, відкритий. 
     - З червня наші села і міста будуть укрупнюватись. Скільки таких потенційних центрів після об’єднання отримає Прикарпаття?
     - Укрупнення – це міф. Не розумію, чому вживають такий термін. Реформа децентралізації, передусім, передбачає розкрупнення на рівні районів. Територіальне об’єднання громад визначає створення в межах одного нинішнього району кількох центрів об’єднаних громад. І кожен такий центр громади буде виконувати функції нинішнього районного центру. Після об’єднання громад з новими центрами дійсно збільшують межі району. Саме це люди називають «укрупненням». Але по своїй суті район перестане виконувати ту функцію, яку виконує зараз. Районна рада буде мати обмежені функції керування школами-інтернатами, спеціалізованою медициною та дорогами районного значення. Зараз навіть йдуть дискусії щодо того, чи потрібно взагалі обирати районних депутатів прямими виборами. Замість того можна просто делегувати по одному депутату від кожної об’єднаної громади, який буде її інтереси представляти на рівні нового району. Люди бояться міфу про «укрупнення районів», бо побоюються того, що доїхати до пенсійного фонду, лікарні тощо буде складніше, але насправді реформа, навпаки, має «наблизити послуги до людини» до межі доїзду протягом 20-30 хвилин. Сьогодні багато людей через погані дороги або велику відстань доїжджають до районного центру за годину чи півтори. Щоб було зрозуміліше, давайте візьмемо Надвірнянський район. Саме місто Надвірна апріорі є центром громади. Далі беремо дороги, які йдуть від Надвірної, і рахуємо 20 км відстані, а при поганих дорогах - 20-25 хв доїзду. І отримуємо крайню точку. Всі населені пункти, які є за цією точкою, мають в будь-якому випадку створити свій центр громади. І бачимо, що новими центрами можуть бути Зелена або Пасічна, Ланчин, Делятин. І виникає багато питань: центром буде Зелена чи Пасічна? Гаврилівці бути самостійний центром чи об’єднуватися з Ланчином чи іншим населеним пунктом? Тисменичанам, Фитькову, Цуцилову обирати центр серед ближніх громади або робити центр у себе чи об’єднуватися з Надвірною? І ті села, які можуть об’єднуватися з одним чи іншим центром, з ким вони хочуть разом господарювати? Саме на ці питання зараз мають люди відповідати! Бо часу для формування Перспективного плану залишилося обмаль - до 1 червня. І це, на жаль, директива Уряду. 
     - Що буде робити центр громади? 
     - Центр громади забезпечує надання адміністративних послуг, там буде лікарня і швидка допомога, казначейство, пенсійний фонд, соціальні служби, муніципальна поліція. Цікаво, що вона не буде підпорядкована МВС, а Раді громади. Законодавець каже, що новий центр громади має мати  250 дітей шкільного віку і школу І-ІІІ ступенів, а також 100 дітей дошкільного віку. Якщо немає відповідної інфраструктури, держава зобов’язується вкласти кошти для її розбудови. Центр об’єднаних громад повинен надати можливість усім іншим селам розвиватися.  
     - Чи відбудуться скорочення представників у сільрадах після об’єднання територіальних громад?Хто виконуватиме функції сільського голови?
     - Реформа не передбачає скорочення чиновницького апарату. Об’єднані громади створюють управлінський орган, обирають на прямих виборах голову Ради громади і саму Раду громади. Немає законодавчих вимог щодо штатного розпису. Село замість сільського голови отримає Старосту. Він згідно нинішнього законодавства матиме чіткі посадові обовязки, отримуватиме зарплату і буде призначатися Радою громади. Це чутливе питання, тому що люди у селі звикли до когось приходити, щоб вирішити проблеми. Ми пропонуємо у Статутах прописати повноваження Старости, це -  важливо, бо захистить інтереси громади у майбутньому.Люди у селах отримували багато різних довідок через сільського голову. Держава хоче розробити електронний документообіг, наприклад, у сільській бібліотеці стоятиме комп’ютер, і ви зможете самі роздрукувати необхідну довідку. Але давайте бути реалістами, така система не запрацює відразу. Тому на перехідний період ми пропонуємо у Статутах визначити, що в населеному пункті на зарплату працюватиме секретар, який забезпечуватиме ці послуги. 
     - Не усі до кінця розуміють, як держава виконуватиме свої функції на рівні області, району після реформи?
     - Обласна рада і районна матиме невеликі виконкоми. Районна рада виконуватиме функції району -  опікуватиметься школами-інтернатами, дорогами районного значення, будівлями, які мають районну інфраструктуру, і вторинною медичною допомогою, тобто великими лікарнями.  Більше компетенцій у району не буде. Тому апарат виконкому об’єднаної громади може бути більшим, ніж виконком районної ради. Область буде забезпечувати розвиток економіки, туристичної інфраструктури, опікуватиметься дорогами обласного значення, вищою та технічною освітою, профільними лікарнями. Область повинна стати сервісним центром для об’єднаних громад.В області працюватиме державний урядник, якого призначає Уряд. Він координуватиме роботу усіх державних структур: Мінюсту, виконавчої служби, пенсійного фонду та ін.  Друга функція – контроль за законністю рішень органів місцевого самоврядування. Протягом  місяця він може подати в суд на рішення ради, фактично, це –як загальний нагляд прокуратури. Таку функцію виконуватиме держава  в регіонах України, ми переходимо у незвичний для нас формат роботи. Але дана система успішно працює у Польщі, Франції та інших європейських країнах. 
     - Чому механізм роз’яснення державою щодо об’єднання громад не працює? 
     - Відповідь така сама, як і на запитання: чому українській армії більше допомагають волонтери, ніж чиновники Мінооборони.  - Та тому, що люди дійсно хочуть змін, аби рухатись вперед, а державний апарат працює згідно бюрократичної системи. Це процес, який разом маємо пройти. Брак фахівців очевидний, але має бути позиція держави і усіх політичних партій, щоб навчити людей, які будуватимуть свої громади. Це — патріотична позиція. Тому держава проводить децентралізацію, а партія «ВОЛЯ» - роз’яснювальну роботу та роботу над усуненням ризиків, бо маємо політичну відповідальність.Зараз розроблені і роздані сільським головам методичні рекомендації «Децентралізація: як об’єднатися територіальним громадам», які можна завантажити на сайті  http://volya.ua/ у розділі «Об’єднання громад», також там є відеотренінг. 


 Опубліковано в номері №19 (1861) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 5 + 6 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


..

 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net