на сайті  
   
 
Неділя, 23 лютого 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Палеогеографічне значення решток мамонтової фауни у природньому середовищі
04.09.2015 | Переглядів: 623
Рейтинг

     З найдавніших часів територію України постійно відвідували іноземні мандрівники, які в письмовій формі оприлюднювали цінні відомості про народи, що населяли її територію. Початки вітчизняного туризму простежуються вже за часів утворення та існування першої давньоруської держави. Писемні джерела свідчать, що Русь у Х-ХІ столітті підтримувала широкі і багатогранні зв’язки з багатьма країнами світу: Візантією, Польщею, Угорщиною, Францією, Німеччиною, скандинавськими країнами і народами. Значно менше приваблювала мандрівників територія України  у часи татарської навали в ХІІІ ст., більше екскурсантів стало з’являтися у ХV- XVI ст.

     
     

     
     З моменту проголошення незалежності краєзнавчо-туристична діяльність успішно розвивається в усіх регіонах України. Україна посідає помітне місце в Європі, держава має важливі туристичні об’єкти. Саме тому у світі є багато людей, які б хотіли відвідати цю країну – любителі історії, подорожей, спортсмени, поціновувачі мистецтва. Найбільше туристів приїжджає з країн СНД, Канади, США, Німеччини та Ізраїлю.
     
     Краєзнавчо-туристична діяльність має свої туристичні ресурси, тобто все, що необхідне для її розвитку. На сьогоднішній день виділяють три типи туристичних ресурсів: історико-культурні, природні та соціально-економічні. 
     
     Давній Галич має такі об’єкти, де історико-культурна спадщина є великою і багатогранною. Сюди відносять пам’ятки історії та культури, найкращі зразки архітектури, які мають суспільно-виховне значення і можуть бути використані для задоволення духовних  потреб населення.
     
     Визначною пам’яткою архітектури у давньому дитинці Галича є Митрополичі палати (кінець XVIII ст.), літня резиденція галицьких митрополитів (свого часу це була літня резиденція митрополита Андрея Шептицького). Саме в Митрополичих палатах нині розташований Музей історії давнього Галича. В його експозиції широко представлена історико-культурна спадщина давнього міста, археологічні та архітектурні знахідки минулого, які засвідчують те, що Галич свого часу був могутнім державним та релігійним центром.
     
     Сьогодні мова піде про один палеонтологічний експонат - фрагмент бивні і зуб мамонта,   знайдений  в кар’єрі села Дубівці. Свого часу там була стоянка  кам’яного віку. В кар’єрі проводились роботи… Працівник, який знімав верхній шар лесу, не зауваживши, практично цілковито знищив скелет доісторичної тварини, збереглися лише уламок бивня та зуб.  
     
     Люди давнього періоду полювали на тварин. З них вони одержували високоякісні хутра, кісткове і рогове знаряддя, споруджували житла, виготовляли прикраси. Що саме спричинило загибель  цих  велетенських тварин, які в далекому минулому проживали на наших теренах? 
     
     Мамонти – вимерлі ссавці сімейства слонових. Вага їх становила від 6 до 12 тонн. Вони були в два рази важчі від найбільших сучасних наземних ссавців – африканських слонів. У них був масивний тулуб, короткі ноги, довга шерсть і вигнуті бивні, які служили для добування з-під снігу їжі в зимовий час. Проіснували мамонти паралельно з людьми недовго — останні зникли в Європі  і в Україні близько 12 тисяч років тому. 
     
     Вимирання цих великих і, здавалося б, невразливих тварин оповите безліччю таємниць. Досі у науковців немає однієї думки, що саме стало причиною вимирання мамонтів й інших тварин.   Глобальне потепління спричинило танення льодовиків і підняття рівня океану приблизно на 150-200 метрів, що затопило більшу частину узбережних пасовищних низин,  наростання лісів. Ці події перерізали звичні міграційні шляхи та ізолювали окремі популяції. Мамонти змушені були відступити на північ. Ущільнення популяцій, перенаселення та виснаження пасовищ призвело до браку їжі та розповсюдження інфекційних захворювань (і туберкульозу зокрема), а також активне полювання людей на цих тварин. 
     
     Полювання у пізньому палеоліті було основою існування людини. Для добування м’ясної їжі влаштовувалися облавні лови, загони однієї тварини або стад на урвища, у спеціально збудовані велетенські пастки та ловчі ями, засідки на переправах мігруючих тварин через водні й інші перешкоди.
     
     Саме в делювію пройшли великі зміни. Назва делювій означає «потоп». Частини Європи і України були вкриті могутніми льодовиками. Причина такого зледеніння - значне зниження температури, яке почалося з закінченням третинного періоду - плейстоцену. 
     
     Існує ряд гіпотез, в яких зроблено спроби дати наукове пояснення змін клімату як тоді, так і на сучасному етапі її розвитку. За існуючими поглядами, зміни клімату зумовлені головним чином тектонічними, астрономічними та радіаційними причинами. Серед учених встановилась думка, що вплив цих чинників на клімат Землі появляється у вигляд циклів різної тривалості: всі вони неодноразово приводили як до періодичних потеплінь, так і до похолодань.
     
      На даний час наша планета проходить через перигелій, саме тому порівняно більше часу знаходиться в області, близькій до Сонця. Наслідком похолодання клімату і збільшенням атмосферних опадів у Скандинавії почали збільшуватися льодовики, які згодом насувалися на Німеччину, Польщу, прибалтійські території, Україну. Просування льодовика відбувалося повільно, цілими тисячоліттями.   
     
     У кайнозої настає ускладнення географічної зональності та її диференціація, що не має аналогів у минулому. А в палеогені виникають зони пустель і напівпустель, у неогені – зони степів і лісостепів, у другій половині плейстоцену – зони тайги і тундри, наймолодші ландшафтні зони Землі. Оскільки прильодовикові рівнини були зайняті безкрайніми холодними степами і тундровою рослинністю, на яких проживало  багато травоїдних  тварин, ці обставини, як і різкоконтинентальний клімат з великими перепадами зимових і літніх температур, спричинили дуже рухливий стадний спосіб життя. Мамонти, носороги, бізони, кулани, вівцебики та інші, які населяли тундру і степи, навесні мігрували численними стадами на трав’янисті території, а восени, рятуючись від наступаючих холодів, відходили на сотні і тисячі кілометрів на південь, у передгірні райони Європи та причорноморські степи.
     
     В міру того, як кліматичні умови ставали холодними, а льодовики просувалися на південь, вимирали рослини і тварини, які потребували більшого тепла. В ході досліджень науковці зауважили, що відбулося нашарування у ґрунті. Це засвідчує те, що льодовики танули, на їх місці росли рослини, осідали тварини. 
     
     В Європі такі зледеніння прийнято поділяти на Гінц, Міндель, Рісс, Вюрм. 
     
     Перше зледеніння не залишило у східній Європі жодних слідів морени та інших льодовикових покладів, зате залишилося воно у флорі. 
     
     З кінцем пліоцену у нас росли на  півдні великі ліси, подібні до американських, австралійських, східно-азіатських видів рослин. Ці види загинули на межі делювію.
     
     У північній смузі на болотах були непрохідні ліси з сибірськими породами дерев. 
     
     У південній смузі України ліси рідшали і переходили в лісостеп, де табунами жили пліоценові товстошкірі, між ними – останні мастодонти і південні слони.
     
     Більше археологічних матеріалів збереглося про другу льодову епоху – Міндельку. На той час льодовики дійшли до північних українських земель, спинившись на Поліссі. З кінця льодовика відпливали льодовикові води Дніпром у Чорне море, залишаючи за собою піски та глини. Водночас із Міндельським зледенінням рівень води Чорного моря трохи знизився, відслонюючи частину узбережжя. 
     
     У міжльодовиковій період на північних землях простежуються сучасні види рослин. Рослини східно-азіатського типу трапляються все рідше. 
     
     Третє зледеніння – Рісське. Воно було найбільшим на заході до підніжжя Карпат і досягнуло півдня України.
     
      Два могутні язики підійшли до Дніпра – на сьогоднішній території Кременчука і до Дону. Саме це зледеніння залишило на наших землях великі поклади морени, території, де залягають поклади торфу. Це свідчить про те, що значна територія була вкрита тундровою рослинністю.  Коли льодовик відступив, в Україні почала вимирати тундрова рослинність, з півдня мігрували теплолюбні тварини, підсувалися рослини та дерева, земля  звільнилася від тягаря льоду. Рівень Чорного моря піднімається, приплив затоплює частини Чорноморської низовини.
     
     У часі Вюрмського зледеніння клімат України був холодним і посушливим. Листяні ліси зберігалися лише смугами біля річок у долинах півдня. Іншу частину краю вкривали безмірні простори холодних степів. У Вюрмському зледенінні рівень Чорного моря знову знизився на 40-50 метрів. 
     
     В останніх часах делювію, коли танув льодовик, вимирають провідні тварини: мамонти, носороги, ведмеді, печерні леви. На той час остаточно сформувалися прибережні лінії Чорного і Азовського моря та сучасний рельєф. Багаторазові зміни клімату приводили до міграцій рослинності і тварин, до вимирання одних видів і появи інших.
     
     Бивень мамонта міцніший за слонову кість, має неповторну кольорову гаму. За тисячі років, проведених під землею, бивні піддавались постійній мінералізації і набули найрізноманітніших відтінків – від молочно-білого і рожевого до синьо-фіолетового. Завдяки неповторному кольору, бивень мамонта використовується для виготовлення дорогих шкатулок, табакерок, різних статуеток, шахів, чудових гребенів, браслетів і жіночих прикрас, бивнями також інкрустують зброю.
     
     Кістки мамонтів неодноразово знаходили в Старуні (Богородчанський р-н), Новосільці (Тлумацький р-н), на території Бурштина, а також на берегах річки Лімниці та Пруту.
     
     Ми живемо у відносно сприятливий період, але загроза наступу льодовиків, які б вкрили великі площі родючих земель і відтіснили  людей з їх обжитих місць, існує. З іншого боку, коли б розтанули гігантські льодовики Антарктиди і Ґренландії, то рівень води в океанах піднявся б на 60 м. У результаті цього з лиця Землі зникнуть  значні низинні території разом з багатьма великими містами. Оскільки положення і висота материків з часу останньої льодовикової епохи не змінилася, стає очевидним, що зледеніння залежить безпосередньо від кліматичних умов.                                                       

Анна ЖОЛОБ, молодший науковий співробітник відділу «Музей історії Галича»


 Опубліковано в номері №35 (1877) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 7 + 6 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


..

 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net