на сайті  
   
 
Четвер, 25 лютого 2021 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Нараївка – 640 літ потому
19.02.2016 | Переглядів: 1078
Рейтинг

     Знати, помагати і шанувати!.. Сповідуючи таку філософію у відносинах з людьми, Марія Романівна Курас – вже втретє обрана Нараївським сільським головою – постійно відчуває теплу зустрічну хвилю. Не на словах, а в реальних справах. І немає значення, хто їх ініціював – місцева влада чи громада? Головне, що спільними зусиллями в Нараївці досягають більшого, ніж можна було б сподіватися. 

     
     

     
     Скажімо, за останні роки чудово відреставровано церкву: спочатку зовні, а зараз продовжуються внутрішні роботи. Поряд побудовано з білої селікатної цегли  каплицю-дзвіницю – затишну двоповерхову споруду архітектора Зеновія Соколовського, яка своїм шатровим дахом гармонійно поєднується з архітектурою храму. А трохи далі таким же стилем привертає до себе увагу дашок громадської криниці, яку викопали та облаштували на місці дзвінкого у свій час джерела. І це ще не всі добрі справи останнього часу.

     Якщо сказати фахівцю-фінансисту, що дохідна частина бюджету Нараївської сільської ради складала минулого року 174 тисячі гривень і на нинішній рік залишилась такою ж, він нізащо не повірить, що при такій фінансовій базі можна щось планувати та здійснювати. Не повірить, бо скоріш за все не враховує такий аспект, як чуття єдиної родини, притаманне мешканцям Нараївки. Саме воно робить неможливе – можливим. 
     
     Взяти, наприклад, церкву Різдва Пресвятої Богородиці під проводом молодого отця – пароха Миколая Цимбалістого. Саме він надихнув вірян оновити храм, який минулого року відсвяткував 90 літ з часу свого заснування та 25-річчя з часу відкриття після атеїстичних часів. 

     
     

     
     Так ось, коли порахували, скільки потрібно коштів, жахнулися. Але люди подумали-подумали та й понесли щедрі пожертви на свою духовну святиню. Вирішили «одягти» її не у «вагонку», як це подекуди робилося у нашому районі, а у фальш-брус щонайкращої якості. Замовили його в Гуті. Домоглися цінової знижки. Бляху-булат та хрести замовили аж у Черкасах, а отримали звідти «Новою поштою»… Теж, щоб вийшло дешевше. Не потратили лишньої копійки і на лаки та інші матеріали. А далі взагалі досягли величезної економії  на тому, що доводили фальш-брус до кондиції руками сільських жіночок. Щодня працювало до 15 осіб, витримуючи відповідний час між етапами обробки деревини: спочатку її шліфували, щоб була гладенькою, потім обробляли антисептиком, щоб черва не їла, так наносили ґрунт янтарного кольору, врешті покривали водяним німецьким лаком, щоб брус не тріскався і привабливо виглядав.
     
     Коли Марія Романівна із захопленням розповідала про це, ми відверто дивувалися, звідки у неї такі пізнання у деревообробці? Виявилося, все доволі просто. По-перше, вона з отцем Миколаєм запросили до цієї роботи насамперед двох жінок, які раніше працювали в Івано-Франківську на меблевій фабриці. Окрім того, пані Марія сама протягом 35 років була економістом на тому ж підприємстві: потрапила туди після закінчення Львівського державного університету ім. Івана Франка, отримавши спеціальність «Економіст планування народного господарства». Тепер вам зрозуміло, звідки тотальна заощадливість та вміння спланувати справу?
     
     Оббивали церкву брусом вже чоловіки – свої, сільські, також безкоштовно (платити довелося тільки івано-франківським бляхарям, бо своїх фахівців у такій відповідальній справі не знайшлося).
     
     Найближчим часом жінки будуть братися за шліфування та лакування 14 красивих дубових лавок, придбаних для храму, внутрішнє облаштування якого міняється на очах. Майстер із Більшівців Петро Слободян виготовив красиві гвинтові сходи, що ведуть на хори. Чудовий запрестольний образ пожертвував фермер Петро Кухарський, а написав полотно виходець із Нараївки, сьогодні викладач Інституту прикладного мистецтва в Косові Ігор Барановський. Його пензлю належать і всі образи у каплиці. Принагідно зауважимо, що велику допомогу в її будівництві під керівництвом Марії Курас надали Михайло Товстий, брати Щепанські – Богдан, Микола та Михайло, Михайло Макар, Андрій Януш, Володимир Януш і, можна сказати, всі мешканці села.
     
     Так само громадою копали та облаштовували криницю у центрі села. Як ми вже казали, колись давно тут било дзвінке джерело, але особливо в останнє десятиліття, коли вода по селах почала пропадати, воно взагалі «втекло» глибоко в землю. Тож «доганяючи» його, нараївці змушені були копати на вісім колодязних кілець вглиб, але свого домоглися. Тепер кілька вулиць ходить сюди по чисту джерельну воду, як це було 50 років тому.

     
     

     
     Варто сказати, що минулого року гарно відремонтовано вхід та перший поверх адміністративної будівлі, фойє Будинку культури і творчу кімнату директора цього важливого для села закладу. 150 тисяч гривень на даний фронт робіт Нараївка домоглася з районного бюджету. А ось вікна на другому поверсі, де діють сільська рада, фельдшерсько-акушерський пункт, бібліотека,  поміняли на місцеві кошти. 
     
     Цього року, за словами Марії Курас, планується зробити зовнішній ремонт адмінбудівлі, поміняти вікна у новому корпусі сільської школи, взятися за ямковий ремонт комунальних доріг та відновити джерело на початку села.
     
     І тут знову промайне думка, що не в грошах щастя, а у їх кількості. На даний час найбільшими платниками податків до місцевого бюджету є ПРАТ «Більшівці-Риба»  (керівник Володимир Януш), а також орендар Олег Якубчак та фермер тієї ж спеціалізації Петро Кухарський. Було б чудово, якби до місцевого бюджету надходили ще й податки на землю з тих 124 гектарів ставків, які знаходяться за межами населеного пункту. Але поки що це питання не врегульовано. Тож, як кажуть, маємо, те що маємо. Головне, що по-господарськи витрачаємо.
     
     А що турбує сьогодні громаду Нараївки? Перш за все те, що  у разі реоганізаціі школи, в  селі може залишитися тільки початкова. Зараз у діючій ЗОШ І-ІІ ступенів навчається тільки 22 учні та виховується 12 діток підготовчої групи. Задіяно два навчальних  корпуси: старий, побудований у далекі 30-ті роки, та новий, споруджений  колгоспом імені Василя Стефаника.у 70-ті.Був час, коли люди жалкували, що колгосп розвалився і не встиг побудувати нову, типову школу. А тепер виявилося, що вона, напевно б, пустувала.

     
     

     
     На даний час у Нараївці мешкає приблизно 500 осіб. Найстаршій жительці – Антоніні Макар – 92 роки, наймолодшій – Софійці Товстій - лише кілька місяців. І хоч рік за роком народжуваність дещо зростає, нема ніяких гарантій, що у місцевій школі, як колись, буде до 200 учнів. Але батьки категорично проти її реорганізації, проти того, щоб старшокласники їздили на навчання до Більшівців чи Нових Скоморох. Тож поки доля Нараївської школи вирішується на рівні району, вона живе собі звичайним життям. 
     
     Ми побували у комп’ютерному класі, де мали урок 7-класники, і побачили, наскільки цікаво дітям у рідній школі, яка дає хороші знання. Не випадково дві випускниці цього року Наталя Кучмій і Зоряна Януш поступили на державну форму навчання до Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника. Горді в ЗОШ і з того, що її випускник Дмитро Белей навчається на другому курсі Духовної семінарії. До нього Нараївка ще не мала священників із числа своїх мешканців.
     
     Щодо сільської молоді – теж цікава картина. Марія Курас впевнена, що саме сьогоднішні хлопці та дівчата зуміють з часом - як на місцевому, так і на державному рівні - значно змінити життя українців на краще. І громада поділяє цю думку. На виборах минулого року до складу депутатів місцевої ради потрапили в Нараївці троє студентів, і всі на своїх дільницях набрали по 100 відсотків голосів виборців. Один з них – Степан Небор -  захищав Вітчизну в зоні АТО. З колегами-депутатами він нещодавно організував хлопців на розчистку річки в центрі села, вирубку старих дерев та кущів на її берегах.

     
     

     
     А вечорами, звичайно ж, нараївські юнаки та дівчата полюбляють збиратися біля Будинку культури, яким вже понад тридцять років керує майстер своєї справи Ольга Петрівна Шекета. Вона тішиться з того, що сюди на дискотеку приїжджає молодь з кількох навколишніх сіл. Але жалкує, що не вдається відновити активне творче життя співочих ансамблів «Нараївчанка» та «Нові обрії». Учасниці одного - постаріли, а другого – повиходили заміж та народжують дітей, тому їм поки що не до співів. Набрати ж нових учасниць у селі, де майже половина мешканців старі та або малі, дуже важко. Але Ольга Петрівна не паде у відчай. Вона взяла собі пару годин викладання у школі, тож дає дітям на уроках музичну грамоту й одночасно готує собі талановитих аматорів для Будинку культури. Сьогодні вони беруть активну участь в усіх святкових заходах села, в тому числі духовних, у відродженні народних традицій. Так буде й надалі, впевнена Ольга Петрівна.  Ще одна шанована у селі жінка – Оксана Степанівна Скульська, яка 16 років завідує фельдшерсько-акушерським пунктом. Окрім того, що кожного дня звертаються до неї за медичною допомогою чи порадою дорослі мешканці села, пані Оксана опікується 4 малюками до рочку , півсотнею дітей віком до 14 років та 12 одиноким пристарілими. А ще бувають виклики. Єдине, чого не вистачає пані Оксані, це належного забезпечення медпункту всім необхідним. Наприклад, на надання невідкладної допомоги одній людині кошторисом передбачено аж… 5 гривень. Це при тому, що, наприклад, одноразовий шприц коштує одну гривню вісімдесят копійок. Канцелярські товари завідувач ФАПом давно купує собі сама. Та недавно все-таки сталася у її професійному житті приємна подія: фельдшерсько-акушерський пункт Нараївки отримав з району електронну вагу для зважування малюків.Побували ми й у самобутньому музеї села, в бібліотеці… Але ж важко в одній статті розповісти про все, чим живе населений пункт, перша згадка про який датована ще 1375 роком. Та і навіщо про все? Головне ви вже зрозуміли: це красиве село, за яким, до речі, рахується 72 гектари території по обидва береги живописної руки Нараївки,  в наші дні тримається на плечах своїх небайдужих мешканців, на неймовірній працездатності простих людей, щедрості меценатів та на безмежному бажанні кожного бачити рідне село таким, що квітне та розвивається. На щастя, це бажання співпало з мріями та реальними кроками сільського голови Марії Курас, секретаря сільської ради Ганни Товстої та депутатського корпусу.
     
      «Голова у нас не просто Марія, вона людина від Бога. Саме навколо неї все й крутиться», – кажуть нараївці та надихають сільську владу на нові плани.

Марія ПАЛЮГА


 Опубліковано в номері №8 (1901) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 5 + 4 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net