на сайті  
   
 
Понеділок, 25 травня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...З історії Української Конституції
01.07.2016 | Переглядів: 949
Рейтинг

     В історії нашої країни від Київської Русі до сьогодні налічується кілька конституційних документів, які визначали правові основи функціонування держави.

     І. «РУСЬКА ПРАВДА»
     Найдавніша правова пам'ятка золотої доби Руської держави ХІ-ХІІІ століть –це «Руська Правда».
     
     Збірник норм права в Давній Русі охоплював два історичних періоди: «Правда Ярослава Мудрого» (1016-1032) та «Правда Ярославичів» (1032-1054), складена синами князя Ізяславом І та Всеволодом І.
     
     В основу «Руської Правди» входило тогочасне звичаєве право, яке збереглося в пам'яті поколінь від давніших часів, та встановлені закони в нових обставинах вже за володіння Ярослава Мудрого. 
     
     Правовим додатком був статут Ярослава, відомий також під назвою «Правда Ярославичів». 
     
     «Руська Правда», як перший конституційний твір ХІ-ХІІІ століття, мала великий вплив на наступні державницькі документи. 
     
     ІІ. «ПОУЧЕННЯ ДІТЯМ» ВОЛОДИМИРА МОНОМАХА
     Цей документ містить відомості про державну систему під час правління великого князя Володимира ІІ Мономаха. 
     
     Серед 96-ти законів були, зокрема, й такі, що стосувалися перевищення влади феодалів щодо звичайних громадян у містах – «міщухів» і «смердів»,  а також «холопів» – у селах - у випадку їх покарання без доказів вини. Встановлено також закони стосовно «закупів», тобто боржників за позику в панів, які могли розраховуватися фізичною працею, щоб не втратити волю. Крім цього, по-новому впорядковано систему розрахунків з новими зменшеними «резами», тобто відсотками від позик, висловлюється побажання ставитися «з більшою увагою до купців, бо кожен з них несе по світу добру чи лиху славу».
     
     Володимир Мономах вимагав від синів «судити, пильнувати.., щоб не було покривджених, невинних». 
     
     Окремі конституційно-правові статті стосувалися прав жінки в громадському житті. 
     
     Як підкреслює історик Н. Полонська-Василенко, ця соціальна проблема в руському праві була значно вище поставлена, ніж у римському чи старонімецькому.
     
     III. КОНСТИТУЦІЯ ПИЛИПА ОРЛИКА
     18 квітня 1710 року козацька рада вибрала Пилипа Орлика, генерального писаря при Іванові Мазепі, новим гетьманом. У той же день він проголосив «Конституцію Прав і Вольностей Запорозького Війська», яка мала завдання  боротись «за права та вольності людини та громадянина». Три рази в рік (на Різдво, Великдень і в день козацького свята Св. Покрови – 14 жовтня) повинні були відбуватися «генеральні ради» для вирішення найважливіших справ у державі. 
     
     За Конституцією, гетьман мав стояти на боці соціальних прав і справедливості для громадян, особливо в земельному питанні. 
     
     Конституція була ліберальною та мала демократичний характер. Європейський спосіб думання, ідеї «вольності людини та громадянина» були закладені в свідомості українців з історичного минулого. 
     
     Гетьманська держава Пилипа Орлика вела постійну боротьбу за рівноправність України як самостійної держави.
     
     IV. КОНСТИТУЦІЯ УНР
     Конституція Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР) – основний закон УНР, прийнятий Центральною Радою 29 квітня 1918 р., в останній день її існування. 
     
     В Конституції наголошувалось, що вся влада в УНР «походить від народу», а її верховним органом мають стати Всенародні збори. 
     
     Конституція утверджувала принцип верховенства парламенту, тобто парламентську республіку, проте не розкривала питань власності, кордонів, мови, державної символіки тощо.
     
     V. ГЕТЬМАНСЬКА КОНСТИТУЦІЯ
     У «Грамоті до всього українського народу» (29 квітня 1918 р.) П. Скоропадський проголосив себе гетьманом всієї України, оголошував про розпуск Української Центральної Ради та всіх створених нею інституцій, а також земельних комітетів.
     
     «Закони про тимчасовий державний устрій України» зосереджували всю повноту цивільної виконавчої, законодавчої та військової влади в руках гетьмана, запроваджували становий поділ населення на рівних у правах «козаків» та «громадян», визначали їх основні суспільні, політичні й економічні права. 
     
     Вищу судову владу мав здійснювати призначуваний гетьманом Генеральний суд.
     
     VI. КОНСТИТУЦІЙНІ АКТИ ДИРЕКТОРІЇ
     За час Директорії УНР 25 січня 1919 р. була проголошена «Декларація Директорів про тимчасову владу в УНР» як тимчасова Конституція до часу її прийняття Національним Конгресом. Авторами цього конституційного тексту були В. Винниченко та члени Директорії УНР.
     
     28 січня 1919 р. Трудовий Конгрес прийняв текст Декларації за конституційний акт з побажаннями поширити його зміст. Більш повний текст Конституції був підготовлений у жовтні 1919 р. й ухвалений Всеукраїнською Національною Радою – 9 листопада 1919 р. і президією Ради - 13 травня 1920 р.
     
     VII. КОНСТИТУЦІЙНИЙ ПРОЕКТ УНР 
     1 червня 1920 року Всеукраїнська Національна Рада передала виготовлений проект Конституції УНР у поширеному вигляді зі 130 артикулами. Автором цього проекту під заголовком «Устрій Української Держави» був д-р С. Баран, заступник голови Всеукраїнської Національної Ради в 1918-1919 рр. та член уряду ЗУНР на посаді міністра земельних справ. 
     
     Увесь текст займав 24 сторінки та три сторінки вступу з такими словами: «Salus republicae suprema lux...» («Хай мудрість республіки буде сяйвом...»). 
     
     VIII. ОСНОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЗАКОН УНР
     30 серпня 1920 р. була утворена «Правительственна комісія по виробленню Конституції Української Держави» під головуванням міністра закордонних справ УНР А. Ніковського, голови Конституційної комісії. 
     
     Праця комісії завершилася між 1 вересня та 19 жовтня 1920 р. 
     
     Закон про «Верховне правління та про Державну Народну Раду» схвалено 12 листопада 1920 р. 
     
     Доповнений текст Конституції з'явився під титулом «Основний Державний Закон Української Народної Республіки». 
     
     IX. ОСТАННІЙ КОНСТИТУЦІЙНИЙ ТВІР УНР
     «Проект Конституції – основних державних Законів Української Народної Республіки» складався з 345 параграфів. Він мав особливі прикмети т. зв. федерально-державного парламенту, що базувався на швейцарській союзній формі правління, зовсім невідомій в Україні. Тому хоч сам проект був цікавий, але він не міг здобути прихильників серед членів Конституційної комісії чи Національної Ради, щоб справді стати повновартісним проектом Конституції для української державної системи.  
     
     X. ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА КОНСТИТУЦІЯ
     Свою окрему Конституцію мала Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Її текст містив п'ять статей, авторами яких були члени Української Національної Ради та Загальної Української Ради: д-р Є. Петрушевич – юрист і голова Української Національної Ради та Президент ЗУНР; д-р С. Голубович – міністр юстиції, згодом прем’єр уряду ЗУНР; д-р К. Левицький – юрист і голова Загальної Української Ради, пізніше прем'єр уряду, та інші. Конституція мала назву «Тимчасовий Основний Закон Української Національної Ради». Вона була опублікована 13 листопада 1918 р.
     
     XI. КАРПАТСЬКА КОНСТИТУЦІЯ
     Конституція Карпатської України була затверджена сеймом 15 березня 1939 р. Вона мала вісім артикулів. Співавторами цього юридичного твору були важливі особистості з уряду і сейму: д-р А. Волошин – президент Карпатської України; Ю. Ревай – прем'єр уряду та інші. 
     
     Трагічна ситуація, в якій схвалювались ці конституції, стояла на заваді швидкому введенню в дію цих актів на місцях і сприяла припиненню їх дії взагалі. Але це не применшує їх вартості та значення в історичному аспекті.
     
     XIІ. КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
     Конституція України – Основний закон нашої держави – ухвалена 28 червня 1996 року на 5-ій сесії Верховної Ради України 2-го скликання. 
     
     Складається Конституція з преамбули та 15 розділів. 
     
     У преамбулі підкреслюється, що Верховна Рада України ухвалює Конституцію – Основний Закон України - від імені українського народу, громадян України всіх національностей.
     
     З прийняттям Конституції України 1996 року втратили чинність Конституція 1978 р. і Конституційний договір між Верховною Радою України та Президентом України від 8 червня 1995 р. 
     
     Сподіваємось, що наш Основний закон завжди стоятиме на сторожі справедливості задля добра нашого народу та Української держави.

Надія РОМАНЮК


 Опубліковано в номері №27 (1920) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

українець:
02.07.2016 11:05:16

хотілось би знати, коли наші депутати ВР всежтаки почнуть жити, чітко дотримуючись норм, прописаних в Конституції України, ну або хоч норм, прописаних в 10 заповідях Божих, бо по подіях виходить, що сі пани люто ненавидять нас з вами - українці і своїми законами ( про пенсії, про тарифи і т.д. і т.п.) намагаються якнайшвидше нас знищити!


Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 7 + 2 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net