на сайті  
   
 
Субота, 11 липня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Їм сурми не грали…
17.10.2010 | Переглядів: 5058
Рейтинг

     Ніна ВівчаренкоІди у світ! Відважно, сміло.
     Шляхом правди поступай.
     Лиш не забудь, чого від Тебе
     Чекає наш рідний край!
     
     Цими словами, написаними подругою Ніни Вівчаренко Зонею 8 червня 1938 року, хочемо розпочати розповідь саме про Ніну Василівну. Це дійсно пророчі слова.
     14 червня 1925 року у подружжя Василя та Софії Вівчаренко народилися друга дочка.
     Родина в той час проживала в селі Поплавники, де Василь Іванович вчителював. Новонароджену дочку на прохання батьків священик охрестив подвійним ім’ям Наталія-Неоніла, про що свідчить запис в церковній книзі.
     Але батькам краще було її називати ласкаво Нінуся. Так серед друзів та дорослих її називали панною Ніною. Батько Василь Іванович, уродженець с.Угринів, що біля Івано-Франківська, закінчив вчительську гімназію, а потім був покликаний до австрійської армії, де прослужив (після відповідного навчання) фельдшером.
     Після армії вчителював у школах сіл Кінашів, Поплавники та у місті Галичі. Помер 23 жовтня 1971 року.
     Мати Софія Степанівна Сенюк походить із села Різдвяни. Опікувалася дітьми.
     Ірина з Ніною навчалися в Поплавницькій школі аж до 1939 року.
     Сім’я Вівчаренків переїжджає на проживання в м.Галич, де на цей час був збудований житловий будинок по вул.Пушкіна (тепер Ніни Вівчаренко), який зберігся і по сьогодні.
     В.І.Вівчаренко дістає працю вчителя німецької мови в школі м.Галича, де і продовжили навчання дочки Ірина та Ніна. Господь щедро обдарував дівчину і вродою, і гарним голосом, і добрим серцем, і аналітичним розумом.
     Ідеали Ніни Вівчаренко, характер і погляди викристалізували її активну участь у громадському житті та спілкуванні з людьми. Але найбільший вплив справило родинне виховання.
     У 1941р. у Станіславові відкривається вчительська гімназія, де і продовжує своє навчання Ніна. Тут навчалася молодь, яка тільки й мріяла про вільну Україну, жила цією ідеєю.
     У роки німецької окупації Ніна поринула у вир політичного життя.
     В цей час зароджувалися загони УПА. Ніна стала учасницею підпільного руху, причому зробила це таємно від батьків (ніби  поїхала в гості до сестри в Америку).
     Коли східний окупант змінив західного, наш народ не побачив між ними різниці. Більшовицький режим нічим не відрізнявся від фашистського.
     Ще навчаючись в Галицькій школі, Ніна Вівчаренко познайомилася із Юрчишиним Олексієм Васильовичем, уродженцем села Темирівці, який теж був членом ОУН і діяв під псевдо «Хміль». Ніна дістала псевдо «Зена». Доля «Зени» і «Хміля» йде поруч, аж до дня їх загибелі.
     Перейшовши на підпільне становище, «Зена» деякий час перебувала в с.Темирівці. Звідси її переводять в с.Мединя, а через деякий час – в лісовий масив біля сіл Колодіївка та Ямниця (в обласний штаб проводу).
     Ніна освоїла друкарську справу, стала друкаркою Служби Безпеки УПА. У розпорядженні Ніни було чотири друкарські машинки.
     Ніна, переодягнена в стареньку одежину, час від часу навідувалася до Галича. Вона приносила або привозила ремонтувати машинки в Галицьку друкарню до Володимира Гембарського. Є свідчення, що її привозив на фірі їздовий Василь родом із Тязева.
     Тут, в друкарні, їй надавали допомогу в перекладі тексту на німецьку мову. Відвідуючи Галич, Ніна з батьками не зустрічалася.
     З мамою дівчина мала зв’язок через жителів с.Крилос. Підпільна боротьба продовжувалася до лютого 1948 року.
     День 28 лютого 1948 року став останнім в житті Ніни («Зени») Вівчаренко.
      Вдосвіта Колодіївській ліс стрепенувся від кулеметних черг та вибухів гранат. Енкаведисти зробили велику облаву, залучивши до неї регулярне військо. Як їм вдалося викрити місце знаходження штабу СБ, ніхто не знає.
     Може, зрадник доніс, а, може, погода підвела і сніг, який падав звечора, не закрив сліди повстанців.
     Залишається таємницею і картина бою. Очевидцем подій став Володимир Пагулич, який жив на хуторі Березовець. Його привели енкаведисти на місце трагедії, де він побачив розбиту криївку. Її входи були зруйновані. На поверхні лежали двоє вбитих. В одному він пізнав «Хмеля», біля нього лежала дівчина, молода, круглолиця, це і була «Зена». Тіла обох пошматовані гранатою, а в криївці було ще двоє вбитих. Хлопці застрелилися.
     Жителям Ямниці та Колодіївки не вдалося викрасти тіла повстанців, їх енкаведисти зарили в ямі в урочищі Софіївка біля Івано-Франківська.
     У спецвипуску Івано-Франківського «Меморіалу» ім.В.Стуса від 10 липня 1992 року за числом «552» є такий запис: «28.02.1948 року, Вівчаренко Ніна Василівна, 1925 року народження, Галицький район, друкарка Служби Безпеки надрайонного проводу («Зена»), село Колодіївка. Там замучена енкаведистами, загинула разом із «Хмелем» внаслідок очевидної зради «побратимів».
     Таким коротким, але яскравим, як спалах зорі, було життя «Зени» і «Хмеля».
     Іменем цієї галичанки-патріотки названа вулиця, що пролягає вздовж живописної гори від площі Волі до новозбудованої лікарні.
     На Покрову, у день 63-ї річниці УПА, на будинку під номером 1 по вулиці, що носить ім’я Ніни Вівчаренко, відкрито і впорядковано меморіальну дошку на знак пам’яті про відважну підпільницю «Зену».
     Свою розповідь хочемо завершити словами Івана Франка, в яких він сказав:
     «Лиш борись, не мирись,
     Радше впадь, а сил не трать.
     Гордо стій і не корись,
     Хоч пропадь, але не зрадь!»

Богдана Сенюк-Мусякевич, Ярослав Мусякевич


 Опубліковано в номері №45 (1623) в рубриці «Наша історія»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 9 + 2 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net